HISTORIA AUTOZONE LIBERTY BOWL

Historia AutoZone Liberty Bowl odbywa się co roku na Liberty Bowl Memorial Stadium w Memphis, Tennessee. Jest to siódmy najstarszy mecz o puchar college’u i jeden z najbardziej bogatych w tradycje i patriotycznych meczów o puchar w Ameryce.

Gra AutoZone Liberty Bowl została założona w Filadelfii w 1959 roku, a w inauguracyjnym meczu spotkały się drużyny Penn State i Alabama. Ten mecz rozpoczął tradycję wielkich gwiazd i ekscytującego futbolu i był pierwszym z 61 porywających rozdziałów w historii AutoZone Liberty Bowl Football Classic.

Po pięciu latach w Filadelfii, gra przeniosła się do Atlantic City Convention Center na jeden rok i w tym procesie stała się pierwszą krytą grą College Bowl. Każdy AutoZone Liberty Bowl od 1965 roku odbywał się na Liberty Bowl Memorial Stadium w Memphis.

The AutoZone Liberty Bowl cieszył się wiele atrakcji przez lata. Bowl gościł wielkich trenerów wszech czasów, takich jak Paul „Bear” Bryant, Lou Holtz, Tom Osborne, Steve Spurrier i Bill Snyder. W historii Bowl zapisało się również czterech zdobywców Trofeum Heismana (Ernie Davis, Terry Baker, Doug Flutie i Bo Jackson) oraz inne gwiazdy, takie jak Archie Manning i Donovan McNabb.

Kolejną dumną tradycją jest wspaniałe partnerstwo Bowl z St. Jude Children’s Research Hospital, które łączy w sobie uznaną na całym świecie placówkę badawczą i zwycięską tradycję futbolu akademickiego. St. Jude zajmuje się pomaganiem dzieciom na całym świecie w walce z katastrofalnymi chorobami.

Począwszy od 2004 roku, AutoZone, Inc. z siedzibą w Memphis, zostało sponsorem tytularnym Bowl.

Pamiętne momenty w historii AutoZone Liberty Bowl

19 grudnia 1959 – Mecz zapoczątkował wspaniałą tradycję rozgrywania meczów, a także był pierwszym z 24 kolejnych wyjazdów Paula „Beara” Bryanta na mecz. Mecz został rozegrany na Municipal Stadium w Filadelfii, PA.

15 grudnia 1961 – Zdobywca Heisman Trophy Ernie Davis poprowadził Syracuse Orangemen do zwycięstwa 15-14 nad Miami Hurricanes. Davis został uznany za najlepszego zawodnika meczu, ale kolega z drużyny Dick Easterly zdobył nagrodę MVP.

15 grudnia 1962 – zdobywca Trofeum Heismana Terry Baker przebiegł 99 jardów po 9:24 w pierwszej kwarcie, zdobywając jedyny punkt meczu. Bieg ten ustanowił rekord AutoZone Liberty Bowl i Oregon State. Znak ten stoi do dziś.

19 grudnia 1964 – Inauguracyjny mecz w Atlantic City, z udziałem Utah i Zachodniej Wirginii, zaznaczył pierwszy raz, kiedy główny mecz o miskę w college’u odbył się w pomieszczeniach zamkniętych.

18 grudnia 1965 – Pierwszy mecz w Memphis, TN, w którym Ole Miss zmierzyło się z Auburn.

14 grudnia 1968 r. – Archie Manning poprowadził Ole Miss Rebels do zwycięstwa 34-17 nad Virginia Tech.

13 grudnia 1969 r. – Bobby Anderson, biegacz z Kolorado, zdobył rekord 254 jardów w AutoZone Liberty Bowl.

18 grudnia 1972 – rezerwowy rozgrywający Georgia Tech Jim Stevens został uznany MVP po wykonaniu 12 z 15 podań na 157 jardów w prowadzeniu Georgia Tech do zwycięstwa 31-30 nad Iowa State.

17 grudnia 1973 – Lou Holtz i jego N.C. State Wolfpack osiągnęli remis 10-10 w 3 kwarcie i doprowadzili do zwycięstwa 31-18 nad Kansas.

20 grudnia 1976 – Terry Donahue zmierzył się z Paulem „Bear” Bryantem. 16. w rankingu Crimson Tide Bryanta zdominował 7. w rankingu UCLA Bruins Donahue’a, 36-6.

19 grudnia 1977 – trener Nebraski, Tom Osborne, wezwał rezerwowego rozgrywającego Randy’ego Garcię, który zmobilizował Cornhuskersów dwoma przyłożeniami w czwartej kwarcie i pokonał Karolinę Północną 21-17.

22 grudnia 1979 – W tym meczu jedyny raz nie zdobyto przyłożenia, ponieważ Penn State Nittany Lions Joe Paterno pokonali Tulane 9-6.

29 grudnia 1982 – W 1982 roku zakończył się niezwykły okres w karierze głównego trenera Alabamy Paula „Beara” Bryanta, który poprowadził swój ostatni mecz. Alabama pokonała Illinois 21-15 przed tłumem 54,123.

29 grudnia 1983 – Zdobywca Heisman Trophy Doug Flutie rzucił na 287 jardów i trzy przyłożenia, ale Notre Dame wyciągnęło zwycięstwo 19-18 dzięki nieudanej dogrywce. Flutie został uznany MVP meczu.

27 grudnia 1984 – Zdobywca Trofeum Heismana Bo Jackson miał dwa przyłożenia. Jego 39-jardowy bieg z przyłożeniem pod koniec czwartej kwarty dał Auburn zwycięstwo 21-15 nad Arkansas.

29 grudnia 1991 – Rekordowy tłum 61,497 osób oglądał jak Air Force pokonało Mississippi State 38-15.

31 grudnia 1998 – Tulane zakończyło niepokonany sezon, pokonując BYU 41-27.

29 grudnia 2000 – #23 Colorado St. pokonało #22 Louisville 22-17. Rams zakończyli rok 11-1 i zajęli #16 miejsce.

31 grudnia 2001- Drugi rok z rzędu w Bowl spotkały się dwie drużyny z Top 25, ponieważ #23 Louisville pokonało #19 BYU 28-10.

31 grudnia 2004- Pierwszy mecz dwóch drużyn z Top 10, ponieważ nr 7 Louisville zmierzyło się z nr 10 Boise State. Był to najwyżej punktowany mecz w historii AutoZone Liberty Bowl, w którym Louisville pokonało Boise State 44-40.

29 grudnia 2007 – Przed rekordową w historii widownią 63 816 fanów, Mississippi State pokonało UCF 10-3.

2 stycznia 2009 – W ramach obchodów 50-lecia, Bowl po raz pierwszy w swojej historii zapewniło sobie styczniową datę rozgrywek. Kentucky podniosło się z 13-punktowego deficytu w połowie meczu, by pokonać East Carolina 25-19.

2 stycznia 2010 – 62 742 wyprzedany tłum, drugi co do wielkości w historii, oglądał pierwszą dogrywkę w historii AutoZone Liberty Bowl, gdy Arkansas pokonało East Carolina 20-17.

Sierpień 2013 – AutoZone Liberty Bowl ogłosił nowe 6-letnie partnerstwo z Southeastern Conference i Big 12 Conference, tworząc SEC kontra Big 12 matchup w AutoZone Liberty Bowl od 2014 do 2019 roku.

21 lutego 2014 – AutoZone przedłużyło umowę sponsoringu tytularnego na 6 dodatkowych lat, począwszy od sezonu 2014 do sezonu 2019.

2 stycznia 2016 roku – 61 136 sprzedanych widzów obejrzało, jak Arkansas pokonuje Kansas State 45-23 w jednym z najbardziej oglądanych nie-NY6 ESPN bowl games roku.

30 grudnia 2017 roku – 57 266 widzów obejrzało, jak Iowa State pokonuje Memphis 21-20.